Podologia
Często zadawane pytania
Czym zajmuje się podolog?
Podolog to specjalista od leczenia stóp oraz schorzeń powstających w obrębie paznokci kończyn dolnych. Specjalista ten dysponuje widzą oraz umiejętnościami praktycznymi z zakresu dermatologii, fizjoterapii i immunologii. Podolog w sposób skuteczny rozwiązuje problemy zdrowotne oraz estetyczne stóp pacjentów.
W Polsce jest to stosunkowo nowa specjalizacja, która oficjalnie została wpisana na listę zawodów 1 stycznia 2015 roku. Rosnąca świadomość pacjentów w zakresie profilaktyki zdrowia stóp sprawia, że lista specjalistów podologów w kraju stale rośnie.
Kiedy warto skorzystać z pomocy podologa?
Do podologa warto wybrać się jeżeli zauważyłeś niepokojące zmiany na jednej ze swoich stóp. Innym popularnym powodem jest pojawienie się silnego bólu, który utrudnia poruszanie się.
Nie bez powodu podolog określany jest potocznie jako lekarz od paznoci. Problemy takie jak wkręcający lub wrastający paznokieć są częstą dolegliwością pacjentów gabinetu. Podolog potrafi też skutecznie zlikwidować krwiaki pod paznokciami stóp.
Ponieważ podolog łączy wiedzę kilku specjalizacji medycznych, może on zaproponować skuteczne rozwiązanie problemów, w których metody innych specjalistów nie przyniosły efektów.
Jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym?
Wizyta u podologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem na temat jego ogólnego stanu zdrowia. Kolejnym krokiem jest wykonanie dokładnych oględzin stóp celem wizualnej oceny problemu. Po postawieniu diagnozy przez specjalistę proponowana jest metoda leczenia. Często już podczas tej pierwszej wizyty można przystąpić do wykoniania zabiegu, którego pozytywne efekty pacjent odczuje od razu po wyjściu z gabinetu.
W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie specjalistycznych badań. Po otrzymaniu ich wyników podolog dobiera stosowną terapię lub wykonuje odpowiedni zabieg. Dlugość leczenia często zależna jest od stopnia zaawansowania rozwoju problemu.
Podolog NFZ Kielce - Czy Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wizyty?
Na obecną chwilę, w Polsce nie ma możliwości skorzystania z usług podologa z refundacją NFZ. Podologia jest nadal stosunkowo nową specjalizacją w naszym kraju, więc w najbliższym czasie sytuacja ta może ulec zmianie.
Na wizytę u podologa nie jest potrzebne skierowania, chociaż lekarz może taką wizytę zalecić.
Jak przygotować się do wizyty u podologa?
Nie jest konieczne robienie niczego co wykracza poza podstawowe zasady higieny. Przed wizytytą zwyczajnie umyj i osusz stopy. Jeżeli jesteś kobietą, powinnaś zmyć lakier z paznokci, ponieważ utrudnia on ocenę stanu zdrowia płytek paznokci. Bardzo ważne jest, aby przed wizytą nie próbować poprawić wyglądu stóp domowymi metodami, ponieważ może to utrudnić stawianie diagnozy i dobór odpowiedniego sposobu leczenia.
Pierwsza wizyta u podologa może dla niektórych osób wydawać się krępująca, jednak warto pamiętać, że specjalista ten każdego dnia ogląda podczas pracy wiele stóp swoich pacjentów. Przed wizytą u podologa nie powinien powstrzymywać wstyd.
Problemy zdrowotne stóp łatwiej leczyć, gdy są one w początkowym stadium rozwoju.
Im wcześniej pojawisz się w gabinecie podologa, tym szybciej Twój problem zostanie rozwiązany.